Technologie. Česká republika se v posledních letech stala vyhledávaným místem poskytovatelů informačních služeb. Stále více německých firem je s nimi sloučeno.
Hodně cestuje a každý kilometr v autě je pro něj dobré znamení. „Spolupracujeme s univerzitami, aby o nás věděla nová generace.“ říká Vojtěch Kačírek a tak často jezdí přes ČR a hledá talenty v oboru IT. Sídlo jeho softwarové společnosti agentes IT je v Českých Budějovicích na jihu Čech. Právě ale otevřel nové pobočky v Plzni a v Praze. „Chceme, aby odborníci mohli pracovat, tam kde žijí.“ říká Kačírek.
Pro 38-letého podnikatele s výraznými dlouhými černými vlasy jdou obchody výborně. Pracuje pro banky, pojišťovny, zákazníky z průmyslové oblasti a především pro středně velké podniky. „Máme veliký úspěch v získávání nových zakázek“, říká sebevědomě Kačírek. V současné době pro něj pracuje 20 specialistů, ale tato tendence stále stoupá.
Nábor zaměstnanců IT
Pro softwarového inženýra je to druhá kariéra. Jeho první začala již před více než 10 lety v Německu. Jako absolvent pracoval pro velkou IT společnost v Mnichově, kde přicházelo více a více odpovědnosti. Později, když jeho manželka čekala první dítě, se rozhodl vrátit zpět do ČR. A tak založil pro svého německého zaměstnavatele dceřinou společnost v ČR. Kačírek přivádí německému podniku nové zákazníky a zároveň přibírá nové IT specialisty.
Středoevropská země se stala vyhledávaným místem pro poskytovatele IT služeb. „Často to jsou firmy, které nabízí řešení firemním zákazníkům“, říká Vojtěch Kačírek. Jsou méně výrazné než Start-up scény v Kalifornii, přesto tvoří značný ekonomický sektor. Český statistický úřad eviduje téměř 8 000 firem v high-tech sektoru. Mezi nimi je okolo 50 podniků s více jak 250 zaměstnanci. ČR se také mísí v 3D-tisku. Největší 3D-scanner na území Evropy je ve společnosti 3D Gang v Praze.
Pro malou zemi, s 10 miliony obyvatel jakou je ČR, je to hrdá bilance. Podle údajů Německo-české obchodní a průmyslové komory mnoho německých společností profituje z boomu – malých poskytovatelů stejně jako gigantů v oboru jako např.: Datev a SAP.
„To, že jsme Silicon Valley východu, bych ještě neříkal“, říká s úsměvem Zdeněk Pilz. „Ale kdybych se podíval na oblast střední a východní Evropy, tak je v ČR koncentrace IT firem výrazně vyšší než v jiných státech. Máme zde mnoho britských a německých investorů, ale většina je Američanů.“ Zdeněk Pilz je místopředseda pražského sdružení pro informační technologie a telekomunikace a patří k průkopníkům v oboru. V posledních 20 letech zastával vedoucí pozice u téměř všech velkých korporací, které investují do ČR, mimo jiné IBM, Sun a Oracle.
V jeho sdružení je celkem 73 společností, které mají společně více jak 70 000 zaměstnanců a jejich obrat činní více než 8 miliard Euro. „Máme zde velmi dobré univerzity a jsou u nás velmi silně zastoupeny přírodní a technické vědy“, říká Zdeněk Pilz. Technické vysoké školy v Praze, Brně, Ostravě a Plzni jsou nejprestižnější v zemi, ze kterých vzejde ročně tisíce absolventů.
Právě pohled na univerzity ukazuje, že naše země může hrát v budoucnosti také důležitou roli v IT oblasti: 5,8 % studentů si zapsalo právě IT obor. V roce 2001 byl tento podíl 3,5%. Také v porovnání s průměrem EU je to velmi skvělá kvóta: 3,6 % činní podíl budoucích IT odborníků.
K základům IT boomu patří ale také legendární česká kreativita. „V mnohém se to nepřibližuje k socialismu, kdy byli lidé zvyklí, sami si vyrobit, co potřebovali“, říká Pilz. Po převratu se mnoho Čechů osvědčilo svou vynalézavostí. Tak vznikl první „porevoluční Start-up“, jak to nazývá Zdeněk Pilz. Mezi nimi byla programovací firma se 40 zaměstnanci, která byla na přelomu století odkoupena gigantem z oboru, společností Sun. Ta vybudovala společnost o 260 lidech – a především se starala, aby také jiné velké společnosti věnovali pozornost České republice.
To byl začátek rychlého přívalu investorů. Dnes se IBM řadí s přibližně 1 000 programátory k největším místním zaměstnavatelům v oboru. Některé další velké americké koncerny založily svoji vlastní pobočku v České republice v Evropě. Programátoři pracují především jako dodavatelé pro velké projekty. Nové operační systémy vznikají částečně v České republice, ale také softwary šité na míru pro firemní zákazníky, které nabízí Kačírek s agentes IT.
Na začátku přitahovali investory především nízké mzdové náklady. Dnes už ale mzdová struktura nehraje žádnou roli. IT specialista vydělává průměrně 1 800 euro a tato částka stále stoupá. I když je to stále výrazně méně než u německých kolegů, stále je to více, než je český průměr.
Mnoho programátorů se s rolí dodavatele nespokojila. Působivý příklad je společnost Avast. Software pražského výrobce antivirového programu je nainstalován ve více než 200 milionech počítačů na celém světě. Avast je jedním z lídrů na trhu v oblasti bezpečnostního softwaru. To je úspěšný příběh, který začal ještě před revolucí. „V roce 1987 se v Československu počítačové programy dali sehnat pouze prostřednictvím softwarového pirátství, a jednou jsme dostali do rukou disketu s programem, který se choval opravdu zvláštně.“ vzpomíná Eduard Kučera na dobu zrození firmy.
V té době pracoval s jeho pozdějším společníkem Pavlem Baudišem v technickém zkušebním ústavu. „Disketa obsahovala virus Vienna 648 a program napadnul pevný disk.“ tak vysvětluje Kučera novinářům. Tito dva inženýři začali pracovat na protiopatřeních a krátce po převratu založili vlastní softwarovou společnost.
Z České republiky do světa
Z těchto počátků vznikl koncern s pobočkami v 5 zemích od Brazílie až po USA. V pražské centrále pracuje 350 zaměstnanců a software je k dispozici v několika jazycích.
Když jednatel společnosti agentes IT Vojtěch Kačírek odbočí z Prahy směrem na České Budějovice, jede po dálnici společně s tuctem kancelářských souborů. Na mnohých svítí loga mezinárodních softwarových společností. „Za deset, dvacet let budou v Čechách stále ještě dobří lidé, kterými jsou dnes. Ale jistě poroste segment domácích firem, které jdou opačnou cestou a získají západní trhy “ přemýšlí Kačírek. Stejně tak, jako průkopníkům s antivirem od Avastu se to již podařilo. Česko zažije více než jen pouhý krátkodobý rozkvět v oblasti IT, tím si je Kačírek zcela jistý.