V moderních podnikových sítích se již většina dat, jako jsou klientské účty, pošta, úložiště či podnikové aplikace, nachází na serveru či v cloudu. S tímto trendem je spojená celá řada výhod pro provozovatele i správce sítě. Mimo jiné jde o snížení nároků a tím i nákladů na jednotlivé uživatelské stanice, zjednodušení správy a zvýšení míry zabezpečení.
Jednotlivá zařízení již nemusí obstarat veškerý výpočetní výkon potřebný pro běh aplikací a nemusí uchovávat veškerá data, se kterými uživatel pracuje. To otvírá nové možnosti při výběru hardwaru. Lze využít i méně výkonné osobní počítače. Jednou z variant je také Chromebook, který v omezeném rozsahu nahradí kancelářský počítač. Chrome operační systém na bázi Linuxu umožňuje využívat širokou škálu aplikaci. Nabízí například kompletní balík kancelářských aplikací (textový a tabulkový editor, poštovní klient,…), klient pro vzdálenou plochu a tak dále.
Další hojně využívanou variantou je takzvaný „tenký klient“. Zařízení, které zprostředkovává přístup ke vzdálené ploše virtuálního stroje, který běží na serveru. Tímto systémem lze virtualizovat všechny stanice ve firmě a ušetřit tím za jednotlivá zařízení, neboť nároky na výpočetní výkon jsou zde velmi malé. Tato zařízení nabízí celá řada výrobců, přičemž lze využít i platformu Raspberry, se kterou primárně pracujeme i my. Ta zaujme především nízkou cenou.
Zaujala Vás tato řešení? Kontaktujte nás - analyzujeme Vaše potřeby a aplikujeme to nejvhodnější řešení na míru.